Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.
Awatar użytkownika
Piekarz
Posty: 39
Rejestracja: 2014-08-22, 09:26
Lokalizacja: Łódź
Kontakt: Strona WWW

Opony - kilka pytań

2015-03-29, 17:42

Witam Szanownych Kolegów,

W związku z faktem, że chcę kupić opony inne niż szosowe uprzejmie proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
1) jeżeli mamy różne typy opon (zwykłą zimówkę szosową i MT lub AT) ale w takim samym rozmiarze (w przypadku mojego Explorera jest to 255/70R16) to czy te opony będą miały taką samą wysokość i szerokość?
2) jeżeli chcę pojeździć po piachach i umiarkowanym błocie powiedzmy takim do max 30-40% wysokości koła to lepiej kupić opony MT czy AT?
3) wytłumaczcie proszę tak czysto praktycznie różnicę opon w terenie. Jeżeli mamy jakąś piaszczystą górkę i na nowych zimówkach z daną prędkością podjeżdżam pod nią tylko w 20% to jak wysoko (w procentach) podjadę na oponach AT i jak MT. Wiem, że to dziwne pytanie i jednoznacznie nie da się na nie odpowiedzieć ale może chociaż jakoś w przybliżeniu mi to naświetlicie :-).

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie

Piekarz
tel. 505 566 800

Awatar użytkownika
Klubowicz wit.rys
Klubowicz
Posty: 2187
Rejestracja: 2013-03-17, 09:36
Lokalizacja: Chyrzyna-podkarpacie
Model Explorera: już nie ...

Re: Opony - kilka pytań

2015-03-29, 19:54

Kolego sympatyczny...
Chwilę na forum już jesteś, ale ...
Powinieneś więcej uwagi poświęcić na zapoznanie się z naszymi "strukturami" i wykazać się umiejętnościami czytania ze zrozumieniem...
Szukajka jest tutaj: http://www.explorerfanklub.org.pl/forum/search.php
A tematyka opon tutaj: http://www.explorerfanklub.org.pl/forum ... m.php?f=19
Witold
(604902478, wit.rys@gmail.com)

Awatar użytkownika
Piekarz
Posty: 39
Rejestracja: 2014-08-22, 09:26
Lokalizacja: Łódź
Kontakt: Strona WWW

Re: Opony - kilka pytań

2015-03-29, 20:07

Kolego sympatyczny...
Chwilę na forum już jesteś, ale ...
Powinieneś więcej uwagi poświęcić na zapoznanie się z naszymi "strukturami" i wykazać się umiejętnościami czytania ze zrozumieniem...
Szukajka jest tutaj: http://www.explorerfanklub.org.pl/forum/search.php
A tematyka opon tutaj: http://www.explorerfanklub.org.pl/forum ... m.php?f=19
Kolego,

Po co ten atak...
Link, który podesłałeś pokazuje tylko rozmiary opon, które pasują do Exa ale nie odpowiada na moje zadane 1 pytanie.
Zanim napisałem post przeszukałem szukajkę i nie znalazłem odpowiedzi także na 3 pytanie. Wcześniej szukałem też w necie ale jedynie znalazłem opis każdego typu opon ale nie widziałem takiego procentowego porównania.
Znasz konkretne odpowiedzi to podeślij proszę.
Ostatnio zmieniony 2015-03-29, 20:23 przez Piekarz, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam serdecznie

Piekarz
tel. 505 566 800

Awatar użytkownika
Klubowicz wit.rys
Klubowicz
Posty: 2187
Rejestracja: 2013-03-17, 09:36
Lokalizacja: Chyrzyna-podkarpacie
Model Explorera: już nie ...

Re: Opony - kilka pytań

2015-03-29, 20:23

3) wytłumaczcie proszę tak czysto praktycznie
Na to pytanie czysto praktycznie możesz odpowiedzieć tylko metodą prób i błędów, bo baaardzo duuuże znaczenie mają Twoje umiejętności, podłoże, wilgotność, głębokość bieżnika, itp, itp, itd, itd...
2) jeżeli chcę pojeździć po piachach i umiarkowanym błocie powiedzmy takim do max 30-40% wysokości koła to lepiej kupić opony MT czy AT?
Najodpowiedniejsze są niskociśnieniowe opony przeznaczone do pokonywania błota...
czy te opony będą miały taką samą wysokość i szerokość
Pierwsza z brzegu porównywarka opon z wujka gugle odpowie na Twoje pytanie...

Tylko trzeba chcieć poszukać... :/
Po co ten atak...
Wykazanie Twojego lenistwa uważasz za atak...??? :evil:

Miłego dnia...
Witold
(604902478, wit.rys@gmail.com)

Awatar użytkownika
zBYcH
Posty: 465
Rejestracja: 2012-05-06, 14:06
Lokalizacja: Vietz lubuskie

Re: Opony - kilka pytań

2015-03-29, 20:44

na piaski sypkie i grząskie moim zdaniem lepsza AT niż MT, MT bardziej agresywny bieżnik co za tym idzie bardziej kopna w piachu. podstawa to mieć wszystkie opony takie same i w takim samym rozmiarze, temat wałkowany już był

Awatar użytkownika
Piekarz
Posty: 39
Rejestracja: 2014-08-22, 09:26
Lokalizacja: Łódź
Kontakt: Strona WWW

Re: Opony - kilka pytań

2015-03-29, 21:04

Kolego,

Właśnie takimi odpowiedziami zasypany jest net. Filozofii pełno a konkretów zero.
3) jeżeli ktoś ma ulubione miejsce, wjeżdża bardzo często pod jedną górkę i w swoim życiu przetestował kilka opon to jest w stanie odpowiedzieć na moje pytanie. Napisze, że na zimówkach wjeżdżał pod górkę w 20% ale jak założył AT to np. wjechał na sam szczyt z palcem w nosie a na MT zakopał się przy 80% pokonanej górki . Nie mam doświadczenia w temacie opon terenowych dlatego taka odpowiedź da mi jakąś wizję i będę w stanie podjąć decyzję czy wydać kasę na zakup nowych opon.
2) Nie napisałem, że chcę jeździć tylko po samym błocie bo tak to bym kupił MT.
1) Porównywarka pokazuje różnice wielkości między oponami różnych wymiarów. Nie ma w niej odpowiedzi, takiej że jak będę miał oponę zimową 255/70R16 i oponę AT 255/70R16 to obie będą miały taką samą szerokość i taką samą wysokość.
Co do lenistwa to zapewniam Cię, że zanim napisałem post przeszukałem net w celu znalezienia odpowiedzi.
Kolego zamiast kozaczyć to odpisz konkretnie na moje pytania bo takie wywody nie wnoszą zbyt wiele.
Pozdrawiam serdecznie

Piekarz
tel. 505 566 800

Awatar użytkownika
Piekarz
Posty: 39
Rejestracja: 2014-08-22, 09:26
Lokalizacja: Łódź
Kontakt: Strona WWW

Re: Opony - kilka pytań

2015-03-29, 21:07

na piaski sypkie i grząskie moim zdaniem lepsza AT niż MT, MT bardziej agresywny bieżnik co za tym idzie bardziej kopna w piachu. podstawa to mieć wszystkie opony takie same i w takim samym rozmiarze, temat wałkowany już był
Konkretna odpowiedź potwierdzająca mój wstępny wybór typu opon.
Bardzo dziękuję.
Pozdrawiam serdecznie

Piekarz
tel. 505 566 800

Klubowicz karolb863
Klubowicz
Posty: 2570
Rejestracja: 2009-12-26, 11:17
Lokalizacja: Poznań
Model Explorera: był II OHV,jest SOHC

Re: Opony - kilka pytań

2015-03-29, 21:18

na piasek opona MT się nie nadaje,lepsza jest AT z obniżonym ciśnieniem,wydaje mi się że do twoich wymagań najlepsza będzie AT,co do podjeżdżania pod górę piachu to chyba nikt ci tu nie odpowie-bo nie wiemy co to za góra,a uprzedzając twoje ewentualne kolejne pytanie-które AT są najlepsze,to wg mnie goodyear duratrac,przynajmniej w porównaniu z GG AT2 i BF goodrich AT,bo tylko tych używałem :-)
tel. 606414212

Awatar użytkownika
Piekarz
Posty: 39
Rejestracja: 2014-08-22, 09:26
Lokalizacja: Łódź
Kontakt: Strona WWW

Re: Opony - kilka pytań

2015-03-29, 21:34

na piasek opona MT się nie nadaje,lepsza jest AT z obniżonym ciśnieniem,wydaje mi się że do twoich wymagań najlepsza będzie AT,co do podjeżdżania pod górę piachu to chyba nikt ci tu nie odpowie-bo nie wiemy co to za góra,a uprzedzając twoje ewentualne kolejne pytanie-które AT są najlepsze,to wg mnie goodyear duratrac,przynajmniej w porównaniu z GG AT2 i BF goodrich AT,bo tylko tych używałem :-)
Ale ja nie oczekuję odpowiedzi uwzględniającej moją górkę :-). Wierzę w to, że jednak ktoś udzieli mi odpowiedzi :-).
Mimo tego, że Explorera posiadam tylko od kilku miesięcy to jestem w stanie udzielić odpowiedzi, że mając łysawe zimówki pod moją ulubioną górkę podjechałem mniej więcej w 10% a na nowych zimówkach 2 krotnie dalej :-).
Pozdrawiam serdecznie

Piekarz
tel. 505 566 800

Klubowicz karolb863
Klubowicz
Posty: 2570
Rejestracja: 2009-12-26, 11:17
Lokalizacja: Poznań
Model Explorera: był II OHV,jest SOHC

Re: Opony - kilka pytań

2015-03-29, 21:45

to zrób zdjęcie tej górki,będziemy mieć jakiś pogląd,są górki i górki,w ubiegłym roku wjeżdżałem pod taką górkę piachu że siły w mojej OHV-ce wystarczyło jedynie na 30m podjazdu,a nowej Toyocie LC v8,która ma ileś tam set koni i programy na piasek i coś tam jeszcze mocy wystarczyło na 50m,więc wiele zależy od przeszkody,spróbuj obniżyć ciśnienie w oponach i zobacz czy dasz radę wjechać :-)
tel. 606414212

Awatar użytkownika
Klubowicz wit.rys
Klubowicz
Posty: 2187
Rejestracja: 2013-03-17, 09:36
Lokalizacja: Chyrzyna-podkarpacie
Model Explorera: już nie ...

Re: Opony - kilka pytań

2015-03-29, 21:47

Chłopie, a jak chcesz porównać umiejętności swoje w tych podjazdach do innych ... ??? W jaki sposób potrafisz podać parametry, na przykład wielkość momentu obrotowego ...
Nie ma możliwości odpowiedzi na Twoje pytanie bez prób i testów w tych samych warunkach...
Witold
(604902478, wit.rys@gmail.com)

Awatar użytkownika
Piekarz
Posty: 39
Rejestracja: 2014-08-22, 09:26
Lokalizacja: Łódź
Kontakt: Strona WWW

Re: Opony - kilka pytań

2015-03-29, 22:03

Chłopie, a jak chcesz porównać umiejętności swoje w tych podjazdach do innych ... ??? W jaki sposób potrafisz podać parametry, na przykład wielkość momentu obrotowego ...
Nie ma możliwości odpowiedzi na Twoje pytanie bez prób i testów w tych samych warunkach...
Ja nie chce porównywać się z kimś innym. Ja liczę na to, że napiszesz: jak miałem swoje letnie opony szosowe z bardzo dobrym bieżnikiem to na swoją ulubioną górkę nie wjechałem bo już przy 5% podjazdu opony zaczęły się ślizgać. Jak kupiłem nowe AT to wjechałem w 70%. Na takim porównaniu mi zależy bo da mi jakiś pogląd na różnicę między zimówkami a oponami do terenu.
Pozdrawiam serdecznie

Piekarz
tel. 505 566 800

Klubowicz karolb863
Klubowicz
Posty: 2570
Rejestracja: 2009-12-26, 11:17
Lokalizacja: Poznań
Model Explorera: był II OHV,jest SOHC

Re: Opony - kilka pytań

2015-03-29, 22:06

pytanie raczej było o to,jak się mają zdolności terenowe nowych zimówek do opon AT lub MT,przy założeniu jazdy po piasku,ja na to pytanie nie odpowiem,ponieważ nie używam opon zimowych w Explorerze :-)
o właśnie,trochę za późno odpisałem.
Ostatnio zmieniony 2015-03-29, 22:08 przez karolb863, łącznie zmieniany 1 raz.
tel. 606414212

Awatar użytkownika
Klubowicz wit.rys
Klubowicz
Posty: 2187
Rejestracja: 2013-03-17, 09:36
Lokalizacja: Chyrzyna-podkarpacie
Model Explorera: już nie ...

Re: Opony - kilka pytań

2015-03-29, 22:30

na swoją ulubioną górkę
A mamy tą samą ulubione górkę...??? Nie...!!! I już w tym miejscu występują poważne kłopoty z udzieleniem Ci odpowiedzi...
Co innego gdybyś zapytał Iksa: na jakich oponach, z jakim zużyciem, na jakich ustawieniach / przełożeniach, jak daleko wyjechałeś na górkę Igrek...
Witold
(604902478, wit.rys@gmail.com)

Awatar użytkownika
Piekarz
Posty: 39
Rejestracja: 2014-08-22, 09:26
Lokalizacja: Łódź
Kontakt: Strona WWW

Re: Opony - kilka pytań

2015-03-29, 23:19

A mamy tą samą ulubione górkę...??? Nie...!!! I już w tym miejscu występują poważne kłopoty z udzieleniem Ci odpowiedzi...
Zrozum wreszcie, że ja potrzebuję POGLĄDOWĄ odpowiedź, powtórzę POGLĄDOWĄ a nie filozoficzną pracę naukową dlatego nie musimy mieć wspólnej górki.
Jeśli ktoś w swoim rejonie ma wysoką, piaszczystą górkę i wjeżdżał na nią na różnych oponach (szosówki i AT) z podobną prędkością i w podobnych warunkach atmosferycznych to będzie w stanie udzielić POGLĄDOWEJ odpowiedzi. Powtórzę POGLĄDOWEJ odpowiedzi.
Zamiast pisać aby pisać, znajdź odpowiedź na moje pierwsze pytanie w pierwszej lepszej porównywarce... Przecież to takie łatwe jak pisałeś...
Pozdrawiam serdecznie

Piekarz
tel. 505 566 800

Wróć do „Kącik OFFROAD-OWY”