Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.
Prorok78
Posty: 97
Rejestracja: 2014-01-13, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Re: Optymalna szerokość opon - Expedition

2014-02-11, 20:34

A zobaczcie jakie wąskie opony ma Defender i jakie ma zdolności terenowe.
W przypadku szerokich opon jest mniejszy nacisk powierzchniowy i dlatego prędzej szerokie opony wpadną w poślizg na mokrym niż węższe.
Dokładnie o tym myślę... Jeździłem juz różnymi autami 4x4 - sam miałem ich też kilka włącznie z parchem na wielkich MT'kach i stąd sie zastanawiam...
Różnica w spalaniu, jeśli jakas jest, to przy tych pojemnościach będzie raczej pomijalna (finansowo).. :D

Ale...
no właśnie : Defender, Feroza, Jimmy, te wszystkie auta, generalnie maja wysokie ale wąskie oponki.. W błocie, śniegu efekt jest taki, że opona sie jakby 'wgryza' w materiał aż dociera do twardego i zaczyna robić... Nieraz było tak że ja moim parchem 33 12.5 robiłem w miejscu, a defki z oponami (chyba) 210 czy 225 ale na wysokim profilu objeżdzały mnie jak chciały...

Nie chcę i nie będę takiego auta jak Expedition topić i poniewierać, ale czasem jedzie sie na jakąś wycieczkę, do domu mam kawałek po błocie, a w zimie szkoda gadać - we wsi (5 km od Wrocławia) pługa od przed wojny pewnie nie widzieli :)

To po pierwsze. A po drugie - wysoki profil (powiedzmy 85) i szeroka opona (powiedzmy 265 lub 275) się mnie właśnie wydaje juz po prostu za duża... Raz że mosty można zmielić, dwa że z trójki ruszać...i Vmax spada znacznie...

Dlatego kombinuję jakiś złoty środek i stąd pytanie o szerokość...

ps: mam ustawione powiadomienie, ale mnie maile nie doszły...stąd opóźnienie w odpowiedziach :)
„W życia wędrówce, na połowie czasu,
Straciwszy z oczu szlak nieomylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu”
~ Dante Alighieri

Awatar użytkownika
Klubowicz wit.rys
Klubowicz
Posty: 2187
Rejestracja: 2013-03-17, 09:36
Lokalizacja: Chyrzyna-podkarpacie
Model Explorera: już nie ...

Re: Optymalna szerokość opon - Expedition

2014-02-11, 20:41

Defender, Feroza, Jimmy
Przy podejmowaniu decyzji - według mnie - musisz przede wszystkim uwzględnić wagę samochodu. Nie tą z dowodu, ale faktyczną podczas codziennej exploatacji (zawsze COŚ się wozi). No i warunki, w jakich będziesz jeździł. Ja trzymałbym się zalecanych wymiarów.
Witold
(604902478, wit.rys@gmail.com)

Prorok78
Posty: 97
Rejestracja: 2014-01-13, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Re: Optymalna szerokość opon - Expedition

2014-02-11, 20:45

eee to na patrolu musiałbym mieć kółka jak od taczki :)
Wiadomo że wielkośc i masa samochodu robi różnicę.. dlatego właśnie pytam się ludzi którzy maja takie auta, a nie pana Zenka z gumiarni, który popatrzy w katalog i dawaj...:)
Z drugiej strony nie chce z takiego auta robić extremy... Ma być bezpieczne na autostradzie...ale też poradzić sobie w warunkach opisanych wyżej..
„W życia wędrówce, na połowie czasu,
Straciwszy z oczu szlak nieomylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu”
~ Dante Alighieri

Awatar użytkownika
Klubowicz wit.rys
Klubowicz
Posty: 2187
Rejestracja: 2013-03-17, 09:36
Lokalizacja: Chyrzyna-podkarpacie
Model Explorera: już nie ...

Re: Optymalna szerokość opon - Expedition

2014-02-11, 21:27

Ale jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego...
Na pewno guma na autostradę nie pomoże Ci w terenie (i na odwrót). Zdecyduj do czego chcesz daną opnę i taką kup. Zrób Sobie dwa, trzy komplety i będzie git...
Witold
(604902478, wit.rys@gmail.com)

Prorok78
Posty: 97
Rejestracja: 2014-01-13, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Re: Optymalna szerokość opon - Expedition

2014-02-11, 21:32

No widzisz.. i to jest właśnie błędne myślenie :):)
Oczywiście że jeśli mówimy o autostradzie plus extremalne topienie, to mówimy też o 2 kompletnie różnych gumach...
Ale ja topił nie będę.. - no przynajmniej nie forda....:):)
Guma ma byc w miarę sprawna na autostradzie, a jednocześnie pozwalać wyjechać z zaspy lub błota (takiego powiedzmy do połowy koła... Tu juz można póść na kompromic :)
„W życia wędrówce, na połowie czasu,
Straciwszy z oczu szlak nieomylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu”
~ Dante Alighieri

Awatar użytkownika
resetx
Posty: 4844
Rejestracja: 2010-02-23, 20:16
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Model Explorera: EX II 1997 SOHC
Kontakt: Strona WWW

Re: Optymalna szerokość opon - Expedition

2014-02-11, 21:35

Guma ma byc w miarę sprawna na autostradzie, a jednocześnie pozwalać wyjechać z zaspy lub błota (takiego powiedzmy do połowy koła... Tu juz można póść na kompromic
po to właśnie wymyślili opony AT ;D

Prorok78
Posty: 97
Rejestracja: 2014-01-13, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Re: Optymalna szerokość opon - Expedition

2014-02-11, 21:38

Kurna no... Wiem o tym !!:) Sam na rr mam póki co ateki...
I zwróć uwagę iz nigdzie nie zadałem pytania o rodzaj opony (wiem że będą to ateki)... Pytałem o max rozmoar akceptowalny w tym aucie... Jaki wejdzie, jaki jeszcze jest sensowny... I tyle...:)
„W życia wędrówce, na połowie czasu,
Straciwszy z oczu szlak nieomylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu”
~ Dante Alighieri

Awatar użytkownika
resetx
Posty: 4844
Rejestracja: 2010-02-23, 20:16
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Model Explorera: EX II 1997 SOHC
Kontakt: Strona WWW

Re: Optymalna szerokość opon - Expedition

2014-02-11, 22:03

Pytałem o max rozmoar akceptowalny w tym aucie... Jaki wejdzie, jaki jeszcze jest sensowny...
w sumie pytałeś o optymalny rozmiar ;) teraz o maxymalny/akceptowalny ;D

wydaje mi się że dla Ciebie w zupełności wystarczy fabryczny rozmiar z tym że AT i będziesz zadowolony... ewentualnie mocno zbliżony :)

Prorok78
Posty: 97
Rejestracja: 2014-01-13, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Re: Optymalna szerokość opon - Expedition

2014-02-11, 22:13

Tiaaa. widziałes kiedys Expedycje na oponach 255/70SR16 ? Bo to jest wg katalogu fabryczny rozmiar...:) Nawet z kółkami 265/75 wygląda troche jak hulajnoga...:)
„W życia wędrówce, na połowie czasu,
Straciwszy z oczu szlak nieomylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu”
~ Dante Alighieri

jarek5.4
Posty: 213
Rejestracja: 2009-04-15, 00:25
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Optymalna szerokość opon - Expedition

2014-02-12, 12:25

oglądałeś fotki jakie zrobiłem widać ile jest zapasu ,pomierz opony i zakładaj to co się jeszcze zmieści
Ostatnio zmieniony 2014-02-12, 12:28 przez jarek5.4, łącznie zmieniany 1 raz.
jarek.s 505300707

Prorok78
Posty: 97
Rejestracja: 2014-01-13, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Re: Optymalna szerokość opon - Expedition

2014-02-12, 12:40

No własnie tu jest szkopuł... opona powiedzmy 33/10.5 16 MT BFG, wcale nie jest taka sama w obwodzie (jest większa) niz takiego samego rozmiaru Kuhumo.. - wiem widziałem - jest dobre 2 cm różnicy w obwodzie... To raz, a dwa, to że wejdzie 'na wprost' wcale nie znaczy że przy skrecie nie wyrwie nadkola lub zderzaka (zwłaszcza gdy na tym skręcie będzie dziura..:)
Poza tym, Twoje 265/75r16 są już delikatnie mówiąc w stanie agonalnym, a to oznacza że sporo 'mięsa' juz zostało na asfalcie (niestety nie wiadomo ile) :( - zakładając nową w takim samym rozmiarze, te odległości były by inne...
Sie mi wydaje, że powinny wejść 235/85 (średnica 804mm - identyczna z Twoimi - więc to nei bardzo ma sens), lub 255/85 (średnica 840mm - czyli o 36mm na średnicy więcej, przy mniejszej szerokości)... Kłopot w tym że to rozmiar dość nietypowy... Pewnie weszłyby jeszcze calowe (33/10.5r16 - maja 838mm)....
Ale juz np 265/85r16 to sa 34 cale i tu bałbym sie o mosty (bo miejsca powinno starczyć (średnica 856mm)....
Kurna... dylemat jak fiź, zwłaszcza że nie da sie wziąć 'na próbę' i przymierzyć...:(
„W życia wędrówce, na połowie czasu,
Straciwszy z oczu szlak nieomylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu”
~ Dante Alighieri

Awatar użytkownika
Klubowicz wit.rys
Klubowicz
Posty: 2187
Rejestracja: 2013-03-17, 09:36
Lokalizacja: Chyrzyna-podkarpacie
Model Explorera: już nie ...

Re: Optymalna szerokość opon - Expedition

2014-02-12, 12:54

zwłaszcza że nie da sie wziąć 'na próbę' i przymierzyć
Bez obrazy, ale Twoje "problemy" zaczynają być, delikatnie mówiąc, nudne... Takie nie, tamte nie... Nie chcesz nominału to poklikaj po internecie a znajdziesz sporo danych i/lub zdjęć Expedition na różnych gumach. Ale może najpierw kupisz autko ? Może już będzie miał satysfakcjonujące Cię "buciki"...???
Witold
(604902478, wit.rys@gmail.com)

Prorok78
Posty: 97
Rejestracja: 2014-01-13, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Re: Optymalna szerokość opon - Expedition

2014-02-12, 13:04

Heh - tak sie składa że ten którego mam zamiar kupić, buciki ma zdecydowanie do wymiany:D
Jeśli nudzą Cie moje rozważania, to (również bez obrazy) nie musisz czytać... jest wiele wątków na forum, zapewne wiele z nich bardziej Ciebie interesujących... Mam dylemat, sie głośno zastanawiam, po to jest forum, i jak zauważyłes pewnie powyżej, kilka osób bierze udział w tym moim głośnym mysleniu...
Patrząc na spis Twoich samochodów w podpisie, do tej pory nie miałes takich dylematów, więc rozumiem że możesz nie w pełni 'czuc temat'... Zapewniam jednak że gdy juz kupisz 4x4, temat opon okaże sie również dla Ciebie dość istotny :):)
„W życia wędrówce, na połowie czasu,
Straciwszy z oczu szlak nieomylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu”
~ Dante Alighieri

Awatar użytkownika
Klubowicz wit.rys
Klubowicz
Posty: 2187
Rejestracja: 2013-03-17, 09:36
Lokalizacja: Chyrzyna-podkarpacie
Model Explorera: już nie ...

Re: Optymalna szerokość opon - Expedition

2014-02-12, 14:14

Fakt, że nie byłem dotychczas właścicielem 4x4 (poza Samurajem i 126p ;-) ) nie oznacza, że nie "czuję tematu"... W pracy jeździłem wieloma takimi pojazdami. W twoim temacie też "się rozważałem", ale Twoje odpowiedzi na nasze dywagacje - według mnie - wskazują na brak planu. Ty nie wiesz czy chcesz jeździć po autostradzie czy w terenie. Otrzymałeś podpowiedzi, żeby koncentrować się na AT w nominalnym rozmiarze, a w odpowiedzi piszesz o MT. Ja też jeszcze szukam Exa, ale nad oponami będę się zastanawiał, jak już będzie stał w moim garażu. Wtedy na pewno będę wiedział, czy kupiony ma "buciki" wystarczające czy też nie. Ale już teraz na przykład wiem, że na tzw. lato będę miał typowe szosówki, a na tzw. zimą dobre AT (które będę mógł w każdej chwili założyć w lipcu i pojechać w teren...
Ale jak już pisałem: bez obrazy, moje uwagi to tylko moje uwagi.
A ja się nie obrażam. Nie lubię ;-)
A tak przy okazji, możesz pokazać, który Ex jest w Twoim zainteresowaniu :?:
Ostatnio zmieniony 2014-02-12, 14:15 przez wit.rys, łącznie zmieniany 2 razy.
Witold
(604902478, wit.rys@gmail.com)

Prorok78
Posty: 97
Rejestracja: 2014-01-13, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Re: Optymalna szerokość opon - Expedition

2014-02-12, 14:30

No np moim zdaniem, filozofia 'na lato szosówki, na zime AT' jest troszke (bez urazy) do bani... Więcej jeżdźi sie po terenie w lecie (więc AT) a z kolei zimą żadna AT nie będzie tak dobra jak zwykła zimówka :) Ale to Twoja sprawa...
Pisałem o MT w kwestii różnicy w zakresie niby identycznego rozmiaru... Te 2 opony akurat widziałem nowe, obok siebie w 'identycznym' rozmiarze.. różnica była spora..
Wiem że kupie AT, wiem że auto które mam na oku, pilnie wymaga nowych skarpetek... Dlatego ten temat powstał...
Póki co, zróżnych powodów nie bardzo bym chciał mówić jakie to auto... Ale jest to nie Explorer tylko Expedition :)
„W życia wędrówce, na połowie czasu,
Straciwszy z oczu szlak nieomylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu”
~ Dante Alighieri

Wróć do „BAZA INFORMACJI”