Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.
Awatar użytkownika
karmel
Posty: 375
Rejestracja: 2013-06-18, 19:43
Lokalizacja: Tarnów

Nie działa dmuchawa po deszczu

2013-09-26, 15:23

Ostatnio po dłuższym postoju w po tych ostatnich deszczach nie miałem dmuchawy, po dłuższej podróży dmuchawa zaczęła działać, czyli zebrana woda wyparowała. Dziś sytuacja znowu się powtórzyła, po krótkim postoju po dużej ulewie. Samochód stał na równym parkingu.
To jest jakaś wada fabryczna explorerów, czy u mnie coś się rozszczelniło?
Może ktoś miał podobny problem?
Ktoś ściągał podszybie?
Jest na jakichś zaczepach, czy może jakieś śruby, powoli robi się chłodno, więc chciałbym jak najwięcej wiedzieć przed zejściem do samochodu.

Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
fabiansky
Posty: 312
Rejestracja: 2012-02-04, 21:35
Lokalizacja: Lublin/Zamość

Re: Nie działa dmuchawa po deszczu

2013-09-27, 00:20

Ja swego czasu tez miałem problemy z dmuchawą. Działała kiedy chciała, a jak już się wilgotno robiło to było raczej pewne, że się nie pogrzeję :P. Powód był banalny... Przekaźnik w skrzynce, w komorze silnika, powoli wybierał się na emeryturę. Raz działał raz nie. Sprawdź może to akurat to.

Awatar użytkownika
Moderator Jankes
Moderator
Posty: 3111
Rejestracja: 2007-12-08, 19:37
Lokalizacja: Chicago/Kraków
Model Explorera: Każdy
Kontakt: Strona WWW

Re: Nie działa dmuchawa po deszczu

2013-09-27, 06:07

Albo też rezystor dmuchawy, króry jest umocowany w obudowie nagrzewnicy od strony silnika. Może nie łączyć jak jest mokro. Wszystko to to wina elektryki. Kostki, łączenia, brak masy... Z wiekiem takie rzeczy mogą zaśniedzieć i nie łączyć po prostu. Sprawdź więc kostki, szczególnie te pod maską.
Yankee Kustoms
Chicago, Illinois

Awatar użytkownika
karmel
Posty: 375
Rejestracja: 2013-06-18, 19:43
Lokalizacja: Tarnów

Re: Nie działa dmuchawa po deszczu

2013-09-27, 18:36

Nie ma fizycznej możliwości, żeby nalała się tam gdzieś woda? Tzn przez podszybie.
Jeśli nie to sprawdzę w takim razie te wtyczki, dziwi mnie tylko że nie strzelił żaden bezpiecznik...

Awatar użytkownika
bondek
Posty: 771
Rejestracja: 2007-08-08, 11:09
Lokalizacja: Nie z tej ziemi :)
Model Explorera: Ex'98 4,0 U2

Re: Nie działa dmuchawa po deszczu

2013-09-27, 18:45

Nie ma takiej możliwości.
Przekaźnik jest w tuż obok obudowy filtra powietrza, możesz zajrzeć, bez zdejmowania obudowy filtra. Może wystarczy wyjąć, potraktować jakimś kontakt sprayem i będzie hulało.
Zamiast koła zapasowego.. KOŁO BLUESA :)

Awatar użytkownika
dzideck
Posty: 144
Rejestracja: 2011-03-10, 21:53
Lokalizacja: Ostrowiec

Re: Nie działa dmuchawa po deszczu

2013-09-27, 21:12

To jest jakaś wada fabryczna explorerów,
Wada to może nie..ale ja jednak w przeciągu roku to już wszystkie prawie wymieniałem :sad: klimy,wycieraczek przód i tył i od rozruchu,
Zacznij szukanie od nich..najlepiej pozamieniaj miejscami..
Był-
Pajero 2,5 Tdi
Monterey 3,2 aut
Nie będzie !!
FreeLander,a Frontery Vitary

Awatar użytkownika
karmel
Posty: 375
Rejestracja: 2013-06-18, 19:43
Lokalizacja: Tarnów

Re: Nie działa dmuchawa po deszczu

2013-10-05, 19:32

Po moich oględzinach okazało się, że najprawodpodobniej kończą się szczotki w silniku dmuchawy. Da się to w ogóle wymienić, czy nie da rady? Jeśli się da to jakich rozmiarów będą takie szczotki?

Awatar użytkownika
Moderator Jankes
Moderator
Posty: 3111
Rejestracja: 2007-12-08, 19:37
Lokalizacja: Chicago/Kraków
Model Explorera: Każdy
Kontakt: Strona WWW

Re: Nie działa dmuchawa po deszczu

2013-10-05, 23:57

Po moich oględzinach okazało się, że najprawodpodobniej kończą się szczotki w silniku dmuchawy. Da się to w ogóle wymienić, czy nie da rady? Jeśli się da to jakich rozmiarów będą takie szczotki?
wydaje się, ze najprościej będzie wstawić jakąś używkę... z wymianą szczotek bawić się będziesz dłużej niż to warte - one tam nie są ot tak włożone - końcówki są lutowane.
Yankee Kustoms
Chicago, Illinois

Awatar użytkownika
karmel
Posty: 375
Rejestracja: 2013-06-18, 19:43
Lokalizacja: Tarnów

Re: Nie działa dmuchawa po deszczu

2013-10-06, 14:20

Lutowanie to dla mnie najmniejszy problem. Jeśli jest to rozbieralne, to da się to naprawić :lol:

Awatar użytkownika
karmel
Posty: 375
Rejestracja: 2013-06-18, 19:43
Lokalizacja: Tarnów

Re: Nie działa dmuchawa po deszczu

2013-10-23, 18:20

Jakiś czas temu rozebrałem to wszystko. Co zobaczyłem:

Obrazek
Obrazek


Szczotki jeszcze zostało dość sporo, sprężynki dość mocno je dociskają, aż za mocno, jak widać bardzo zjedzony komutator... Widząc to przeczyściłem wszystko, przedmuchałem, do tej pory działa. Jeżdżę już chyba ze 2 tygodnie.

Dla osób szukających rozwiązania:

1. Trzeba ściągnąć filtr i wyciągnąć puchę (4 gumowe zaczepy).
2. Odkręcić zbiorniczek płynu chłodzącego i do spryskiwaczy (2 nakrętki i śruba).
3. Odkręcić tempomat (1 śruba).
4. Odkręcić dmuchawę (4 wkręty).
5. Odpiąć przewód zasilający.
6. Żeby rozebrać silniczek trzeba mieć młotek i coś podobnego do przecinaka, ale najlepiej jak najbardziej tępe. Trzeba rozbić tym kawałki blaszek znajdujących się po obwodzie, potem podważyć wieczko silnika i wyciągnąć je. Zobaczymy to co widać na zdjęciu drugim. Prawie, bo będzie widać jeszcze szczotkotrzymacz.

Pozdrawiam :mrgreen:

Wróć do „Ogrzewanie i układ chłodzenia”