Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.
lukas_ko

Geometria kół a ściąganie na lewo lub prawo

2008-01-07, 22:20

Witam!
Muszę ci Manius podziękować bo dzięki twojemu rysunkowi dowiedziałem się że jest regulacja konta nachylenia koła.
Bo wymieniłem dzisiaj dwa dolne sworznie wahacza (dla ciekawski podaje ze są te sworznie pasują również do forda Transita model od 2001r.) i pojechałem ustawić zbieżność kół oraz kazałem ustawić ten kąt nachylenia mojego lewego koła które stało lekko pochylone.
I panowie na stacji diagnostycznej upierali się że nie ma regulacji kata pochylenia bo tak mieli w książce i tam regulacji nie dokonuje sie śrubami mimośrodowymi (3) jak na rysunku lecz podkładkami kwadratowymi.
Ta podkładka jest kwadratowa ale otwór w tej podkładce nie jest centralnie na środku lecz bliżej dwóch ścian. Należy więc odkręcić śruby nr 7 wyciągnąć tą śrubę całkowicie z wahacza obrócić podkładkę w odpowiednią stronę i wsadzić ponownie śrubę już z obróconymi podkładkami.
Jeszcze jedno podkładka od strony śruby (nie nakrętki) ma trochę dłuższy bok i należy do jakieś 5mm zeszlifować lub przyciąć bo inaczej jej nie wsadzimy.
Fachowcy ze stacji diagnostycznej twierdzili że identycznie rozwiązanie jest w jakiś mercedesach.
A i jeszcze jedno przed wymianą sworzni ściągało mi lekko auto na prawo wyważyłem i założyłem nowe opony i było to samo założyłem sworznie i ustawiłem kąt lewego koła i auto teraz czy hamuję czy przyspieszam jedzie idealnie prosto.

Mam pytanie dlaczego nie mogłem dodać tego wątku w dziele porady tematy stałe zawieszenie i układ kierowniczy bo wyskakiwał mi komunikat że w tym dziale mogą pisać tylko moderatorzy, a przecież wczoraj pisałem- odpowiadałem na temat geometri kół?
Ostatnio zmieniony 2008-01-09, 09:57 przez lukas_ko, łącznie zmieniany 2 razy.

manius

Re: Geometria kół a ściąganie na lewo lub prawo

2008-01-07, 22:37

dlaczego nie mogłem dodać tego wątku w dziele porady tematy stałe zawieszenie i układ kierowniczy bo wyskakiwał mi komunikat że w tym dziale mogą pisać tylko moderatorzy, a przecież wczoraj pisałem- odpowiadałem na temat geometri kół?
przesuniete ;-)

Wróć do „ZAWIESZENIE I UKŁAD KIEROWNICZY”