Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.
Awatar użytkownika
Hubi
Posty: 4159
Rejestracja: 2007-08-14, 13:07
Lokalizacja: Warszawa/Świnoujście
Model Explorera: EX I 1994 hotwheels

Re: Trasy naszych wypraw

2008-12-15, 21:10

taaaa... TomTom ma taką fajną cechę, że w wielu miejscach brak mu dróg asfaltowych, a z drugiej strony polne błotniste drogi uznaje za przejezdne :P

i w taki oto sposób trafiłem na piaszczystą maziowatą błotnista drogę i na głębokie podmoknięte koleiny biegnące przez kawałek lasu - i to wszystko w drodze do pracy :)

Najbardziej lubię moment kiedy na pełnym gazie wyjeżdżam z lasu prosto na asfalt i kierowcy innych aut robią uniki, żeby nie oberwać odrywającym się z bieżnika opon błotem :D :evil:
w EXI nie ma rzeczy trudnych - czasem tylko są czasochłonne :chillout: 517015460

renegades

Re: Trasy naszych wypraw

2008-12-15, 21:23

mi kiedyś navi taki super skrut do serocka pokazało, do wierzbicy konkretnie jadąc z nowego dworu.... droga przez las ostatnio uczeszczana może przez jakiś rower.... i wszystko fajnie do puki navi nie stwierdziło, że trzeba w prawo skręcić na most (chyba) przez rzeczkę...

od tamtej pory używam tylko opcji tras najkrótszych :mrgreen:

[ Dodano: 2008-12-15, 21:32 ]
przypomniala mi sie jeszcze jedna sytuacja, powrot z mazur do wierzbicy, szwagier stoi w korku (mniej wiecej polowa drogi z pułtuska do serocka) a ja stwierdzilem, ze odbije w pierwsza w prawo i zobaczymy co navi wymysli... efekt byl taki, ze zdarzylismy z żoną obiad zrobic i auto z syfu obmyc zanim reszta dojechala :-)

[ Dodano: 2008-12-15, 21:33 ]
oczywiscie byl to koniec długiego weekendu

Piotr1963

Re: Trasy naszych wypraw

2008-12-16, 12:03

Kat_ja - mam Auto mapę generalnie nie jest zła. No przynajmniej slyszalem o niej wiecej dobrego niz o Tom Tomie. A co do jazdy dom - praca i Twoich rad to dobry pomysł. ja mieszkam na Żoliborzy, a pracuję na Smolnej i mogę zawsze przeskoczyc korki jadac nad samym brzegiem Wiselki. To bedzie naprawde niezly hardcore

[ Dodano: 2008-12-16, 12:05 ]
nie na Zoliborzy jest Zoliborz (ha,ha,ha)

Awatar użytkownika
yony
Posty: 445
Rejestracja: 2007-07-26, 09:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trasy naszych wypraw

2008-12-16, 14:51

Bo, danowni szelegaci, nie używamy jakiś tomtomów czy innych automap tylko jedynego słusznego Ozi Explorera (i jaka nazwa!) ze skalibrowanymi mapami sztabowymi.
Właśnie jestem na etapie pokumania starego laptoka z Ozim i modułem GPS i montowania sobie uchwytki do laptoka w samochodzie :P
Apology accepted, Captain Needa.

Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: Trasy naszych wypraw

2008-12-16, 15:16

heheh mysmy na laptoku pol Rumuni przejechali - dla odmiany udalo mi sie zmusic zewnetrzy odbiornik gps do wspolpracy z garminowskim map sourcem. I jeszcze troche mapek sztabowych tez mielismy.
A do oziego ciagle sie przymierzam i jakos nie moge sie zabrac :P
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 4573
Rejestracja: 2007-10-19, 15:54
Lokalizacja: Bydgoszcz/Lisi Ogon
Kontakt: Strona WWW

Re: Trasy naszych wypraw

2008-12-16, 17:16

jedynego słusznego Ozi Explorera (i jaka nazwa!) ze skalibrowanymi mapami sztabowymi.
tez probowalem tego uzywac,ale chyba za tepy jestem.Kompletnie nie wiem jak to obslugiwac. :oops: :-D
smartpar.pl

Piotr1963

Re: Trasy naszych wypraw

2008-12-16, 19:44

Panowie - wszsystko fajnie tylko zgubliscie główny watek. Piszm,y konkretnie o konkretnycch traskach

Awatar użytkownika
adr78
Posty: 115
Rejestracja: 2007-07-13, 13:20
Lokalizacja: Białystok/Morze

Re: Trasy naszych wypraw

2009-01-13, 15:32

Pozwolicie, że w wielkim skrócie.
Pliki będące cyfrowym opisem linii, poligonów czy też punktów powinno się zapisywać w formacie *.shp. Jest to w miarę uniwersalny format. Plik zapisany w takim formacie może posiadać swoje szczególne atrybuty (np te o których piszecie "trasa ciężka" "lżejsza" itd).
Z urządzeniami typu TomTom, Garmin itd jest problem, gdyż pracują one we własnym formacie, a każdy z nas ma prawo używać różnych marek.

Proponuję stworzyć prosta bazę punktów w które warto dotrzeć, każdy oczywiście z opisem. Punkty mogą być powrzucane np w pliku *.txt w układzie WGS84

ps
Sam bardzo często używam w terenie dwóch urządzeń jednocześnie. Jedno jest typowe do nawigacji od miasta do miasta po drogach, drugie to np PDA z WindowsCE z zainstalowanym ArcPadem.
Jak na razie do pracy w terenie (zwłaszcza w lesie) nie znalazłem nic lepszego niż GPS będący w stanie pracować na mapach rastrowych, oraz bazach danych składających się z plików SHP.

kszesz
Posty: 727
Rejestracja: 2007-07-17, 22:59
Lokalizacja: W-wa Włochy

Re: Trasy naszych wypraw

2009-01-13, 18:48

jedynego słusznego Ozi Explorera (i jaka nazwa!) ze skalibrowanymi mapami sztabowymi.
tez probowalem tego uzywac,ale chyba za tepy jestem.Kompletnie nie wiem jak to obslugiwac. :oops: :-D
He, he też siedziałem nad tym z miesiąc, kalibrujac, ściągając, usuwając mapy. Pulkovo 1942 to mi sie po nocach sni. Niby proste a działac nie chce za ch...rę.
Najlepsze to to, że wersje Oziego jedna działa godzinę druga nie działa z GPS i zanim się zorientujesz to już przestaje działać. Trzeba by pewnie kupić pełną wersje i na niej się uczyć tylko nie wiadomo czy by się to dało używać i powoli tracimy zapał. Ja sobie narazie odpusciłem, ale mapki jeszcze jakieś tam zostawiłem.

Niuftia
Posty: 49
Rejestracja: 2008-12-06, 21:31
Lokalizacja: Koło

Re: Trasy naszych wypraw

2009-01-13, 22:56

Ja niedawno dostałem od kolegi wersję Oziego na pda (bodaj 2.14). Załadowałem go do mojego starego iPaqa 3950 z WM2002 i o dziwo chodził jak złoto. Mam też gdzieś na płytach starsze "w pełni użyteczne" wersje tego softu (również na PC), jak ktoś jest zainteresowany to mogę wypożyczyć do testów. ;-)
Trochę na temat Oziego ( i innych tego typu programów) jest na stronie GPSManiaka http://gps.astronet.pl/new/soft.htm

Osobiście uważam, że to jest najlepszy soft do jazdy off-roadowej, z olbrzymimi możliwościami w zakresie używania różnych rodzajów map (w tym także zdjęć lotniczych z Geoportalu). A i cena pełnej wersji nie rujnuje kieszeni.
Ostatnio zmieniony 2009-01-13, 23:02 przez Niuftia, łącznie zmieniany 1 raz.
Ściskam grabę,
Niuftia

kszesz
Posty: 727
Rejestracja: 2007-07-17, 22:59
Lokalizacja: W-wa Włochy

Re: Trasy naszych wypraw

2009-01-14, 19:20

Osobiście uważam, że to jest najlepszy soft do jazdy off-roadowej, z olbrzymimi możliwościami w zakresie używania różnych rodzajów map
Może zrobisz nam kiedyś kurs obsługi Oziego?

Niuftia
Posty: 49
Rejestracja: 2008-12-06, 21:31
Lokalizacja: Koło

Re: Trasy naszych wypraw

2009-01-15, 08:10

Z przyjemnością podzielę się z Wami swoją wiedzą nt. Oziego. Chociaż jak pogmerałem w tym najnowszym OzimCE to jakieś 70% dostępnych opcji jest mi całkowicie nieznanych. :oops:
Ale ja w Ozim nie potrzebuję komend głosowych i innych bajerów dostępnych w AutoMapach, TomTomach itp. Ten soft ma łyknąć raster mapy, poprawnie ją skalibrować i pokazać punkt na tejże mapie odpowiadający mojej rzeczywistej pozycji. Tylko tyle i aż tyle.
Swego czasu w "Wyprawy 4x4" ukazało się kilka tekstów Pawła Sujkowskiego nt. Oziego. Polecam lekturę bo naprawdę warto.
Ściskam grabę,
Niuftia

Awatar użytkownika
yony
Posty: 445
Rejestracja: 2007-07-26, 09:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trasy naszych wypraw

2009-01-15, 10:09

Masz pełnego Oziego na PC? To ja poproszę, bo okazuje się, że mój to trial był więc już mi nie robi.
Co do samego Oziego, warto pamietać, że on niechętnie współpracuje z modułami GPS na USB. Trzeba kombinatorykę ze sterownikami odwalać, bo programowo Ozi moduły widzi pod COMM-em i zachodzi wtedy konieczność "oszukania" systemu.
Apology accepted, Captain Needa.

Niuftia
Posty: 49
Rejestracja: 2008-12-06, 21:31
Lokalizacja: Koło

Re: Trasy naszych wypraw

2009-01-15, 11:23

Na PC-ta mam pełną wersję, tyle że starą (bez bajerów). Co do używania odbiorników GPS na usb to w starszych wersjach jest tak jak napisał YONY. Nowsze rozpoznają USB bez problemu. Sprawdzę dokładnie po powrocie do domu.

Przy okazji podaję link do skanów wspomnianych przez mnie wyżej tekstów Pawła Sujkowskiego: http://www.polskioffroad.com/KLUB/05_pr ... wiedza.htm
Ściskam grabę,
Niuftia

Awatar użytkownika
yony
Posty: 445
Rejestracja: 2007-07-26, 09:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trasy naszych wypraw

2009-01-15, 12:07

Bardzo dobrze, że bez bajerów. Potrzebuję wgrać sztabówkę, skalibrować, wiedzieć gdzie jestem i zapisać track.
Jakby co to mam sztabówki calej Polski tyle, że z lat 90-tych i 1:50000
Ale większość duktów się zgadza :)
Apology accepted, Captain Needa.

Wróć do „Wyprawy”