Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.
Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

temperatury EXI

2012-02-27, 08:42

Zrobiłem sporta i teraz go "testuję". Ostatnio yola narzekała, że auto jest ciągle zimne, a ogrzewanie ledwo działa. Na trasie z Łodzi do Wawy, przy -10 auto miało temp tuż przy kresce "C" i ni cholery nie chciało się bardziej zagrzać. Ogrzewanie w związku z tym daje ledwo letnie powietrze.

W weekend rozebrałem dojście do termostatu żeby go wymienić (Norbi dzięki, ale Twój kompletnie nie pasuje :) ) sprawdziłem czy działa prawidłowo i bez problemu otwiera się i zamyka. Nie jest jakiś chiński - made in germany napisane na nim jak byk :)
Zmontowałem całość spowrotem, odpowietrzyłem i wyraźnie czuć po rurach że termostat bez problemu otwiera obieg. W garażu auto nagrzało się tak do 1/3 skali. Ale jak dzisiaj nim pojechałem do Wawy to znowu to samo - wskazówka ledwo na kresce "C", a z ogrzewania ledwo ciepłe powietrze. Gdzie więc szukać ? Pewnie zamulona jest nagrzewnica. Ale czemu wskazania temp są takie niskie ?
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

Awatar użytkownika
Klubowicz RAFBOR
Klubowicz
Posty: 6093
Rejestracja: 2008-06-11, 13:12
Lokalizacja: Warszawa/Białołęka

Re: temperatury EXI

2012-02-27, 09:39

Radek, u mnie po wymianie termostatu wskazówka dochodzi do 1/3 skali i wyżej nie idzie. mało tego potrafi spaść niżej przy starcie na światłach, jak wisko startuje.
Ogrzewanie natomiast mam sprawne, to znaczy wali gorącem że trudno wytrzymać. Myślę więc że problem u ciebie leży chyba po stronie nagrzewnicy, może zasyfiona i wymaga czyszczenia...
Pozdrawiam
Rafal
503 185 961 jak nie odbiorę to oddzwonię

Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 4573
Rejestracja: 2007-10-19, 15:54
Lokalizacja: Bydgoszcz/Lisi Ogon
Kontakt: Strona WWW

Re: temperatury EXI

2012-02-27, 09:43

Może sam czujnik temperatury,ten drugi jest uwalony ... może. Jednak obstawiałbym nagrzewnicę pełną syfu..
smartpar.pl

Awatar użytkownika
mbmaster
Posty: 179
Rejestracja: 2011-10-08, 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: temperatury EXI

2012-02-27, 12:17

U mnie po wymianie na (stant 85C) także oscyluje między literlka N czyli 1/4 ale grzeje w środku że hej ale od dłuższego czasu chodzi mi po głowie wisko za mocno dmucha. Niby da się zatrzymać na "test szmaty" ale według mnie za mocno napiera i silnik dostudza.

Awatar użytkownika
kra
Posty: 1143
Rejestracja: 2007-07-26, 21:06
Lokalizacja: /'\dln.śl./'\
Kontakt: Strona WWW

Re: temperatury EXI

2012-02-27, 23:15

Radek, mam dokładnie ten sam problem w I.
Z tym, że miałem dodatkowo czujnik temp. walnięty - ten w kabinie - kupiłem nowy, ale dochodzi tylko do 1/4 skali - włożyłem więc gumową wycieraczkę między chłodnice i jak już nie było takich mrozów to temp. na wskaźniku doszła do połowy, wyjąłem wtedy wycieraczkę - spadła do 1/4 bardzo szybko, ogrzewanie w kabinie jednak słabiutkie, w trakcie ostatnich mrozów żadne, w następnej kolejności sprawdzę i wymienię termostat na nowy i zajrzę do nagrzewnicy.

Awatar użytkownika
kra
Posty: 1143
Rejestracja: 2007-07-26, 21:06
Lokalizacja: /'\dln.śl./'\
Kontakt: Strona WWW

Re: temperatury EXI

2012-02-27, 23:16

Aha - wiatrak z wisko też mam nowy w I.

Awatar użytkownika
Klubowicz Speedo
Klubowicz
Posty: 1109
Rejestracja: 2010-05-16, 15:05
Lokalizacja: lubuskie
Model Explorera: 2001 Sport Trac

Re: temperatury EXI

2012-02-29, 14:18

ja w moim tez wszystko posprawdzalem - zimno, postanowilem zatrzymac wiskoze - porwalo mi szmate, owinalem szmate na trzonek mlotka i tym zatrzymalem, zablokowalem sobie tam kolo kola sprezarki i czekam, po chwili wsiadlem do srodka - sauna, poty na mnie wyszly... i tyle w temacie, wiskoza jest za dobra, przypuszczam ze projektant tego cudu techniki byl tak wystraszony ze to sie upiecze w terenie z tym silnikiem i z tym asb ze ciut przedobrzyl, no ale na sobie nie chce sprawdzac i demontowac wiskozy ;) moze wentyl elektryczny od jakiegos gofra2 czy innego pazdzierzu ktos wstawil? tak tylko dywaguje bo nie zamierzam z tym walczyc, nie uzywam auta na co dzien zeby mi to bardzo przeszkadzalo, ot taki glos w dyskusji...
Ostatnio zmieniony 2012-02-29, 14:19 przez Speedo, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Speedo

Obrazek

babel
Posty: 25
Rejestracja: 2010-01-02, 00:48
Lokalizacja: Elblag

Re: temperatury EXI

2012-03-25, 10:43

a probowal ktos z was moze przeplukac uklad chlodniczy, bo ja mialem podobrny problem z ogrzewaniem okazalo sie ze nagrzewnica zasyfiona, bo reduktor od gazu goracy a w kabinie ledwo cieplo szlo odczuć, woda goraca szla na nagrzewnice ale ze byla zasyfiona nie oddwala ciepla. wskaznik mam na 1/4 a w kabinie bucha cieplo jak nic

podejzewam ze ktos uzyl magicznego srodka do uszczelniania ukladu chlodniczego i sie zatkalo nagrzewnice

wisko nie ma nic wspulnego z tym przerabialem w EXI i EXIII i RANGE ROVERZE, jedyne co to proponuje termostacik sprawdzic i plukanke zrobic

[ Komentarz dodany przez: starwind: 2012-03-26, 07:38 ]
skracam
Ostatnio zmieniony 2012-03-26, 07:38 przez babel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: temperatury EXI

2012-11-14, 08:03

wracam do tematu bo znowu dzisiaj zmarzłem :D
Jedynka skąd bierze odczyty wskaźnika ? gdzie siedzi czujnik ? Muszę jeszcze spróbować opcję tekturki :P czy zmienią się wskazania i temperatura ogrzewania.
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

Awatar użytkownika
atosal
Posty: 326
Rejestracja: 2010-03-17, 22:56
Lokalizacja: Rzeszów

Re: temperatury EXI

2012-11-14, 13:09

próbowałem tekturkę poprzedniej zimy ale nie wielka zmiana ;-)

Awatar użytkownika
Klubowicz jacek4
Klubowicz
Posty: 5873
Rejestracja: 2008-06-18, 21:37
Lokalizacja: Warszawa-Pr.Płd.
Model Explorera: EX II 1996 OHV

Re: temperatury EXI

2012-11-14, 18:04

U mnie wskaźnik ledwie dochodzi tam gdzie powinien, a jak kiedyś straciłem trochę płynu to poszybował na maxa i ex zgasł - to znaczy że wskaźnik działa tylko tak pokazuje.
W środku ogrzewanie ok.

Nie wiem jak w ex z dostępem aby wydłubać nagrzewnicę, ale polecił bym jej odkamienianie/odmulanie właśnie najlepiej wyjętej aby nie zaszkodzić reszcie układu chłodzenia.
W poprzednich autkach używałem do nagrzewnic płynu "sansed" do kamienia w kiblu - dobrze robi na zimno, oraz "kamyk" lub "kamyx" ? stosowany do czajników - też dobrze kamień usuwa.

Na nagrzewnicy wyjętej widziałem kolosalnie zarąbistą różnicę w przekroju rurek którymi ciepliwo płynie, dodatkowo namoczyłem i potem wydmuchałem sporo syfu z żeberek co pozwoliło spojrzeć przez nią na wylot.

Najważniejsze to zrobić to zawsze samej nagrzewnicy lub chłodnicy wyjętej z autka aby nie zaszkodzić innym elementom silnika trawieniem kamienia, i nie odkryć zarośniętych nieszczelności.
jacek4
kom. +48 515 276 140

W walce z ogniem nie ma kompromisów - są zwycięstwa, ale i czasem są porażki...
http://www.youtube.com/watch?v=NErhyfVwscU

morfeusz453
Posty: 468
Rejestracja: 2008-11-04, 20:58
Lokalizacja: Nowy Dwór
Kontakt: Strona WWW

Re: temperatury EXI

2012-11-14, 21:38

Ja testowałem trzy jedynki i wskaźnik na desce pokazuje ledwo 1/3 i mniej a ogrzewanie jak w piekarniku .Zasyfiona nagrzewnica ściągni węze które wchozą do grodzi i tam przepłucz może pomoże :-/ albo zalej ją jakimś odkamieniaczem na nockę i wtedy wyczyść

Awatar użytkownika
Klubowicz jacek4
Klubowicz
Posty: 5873
Rejestracja: 2008-06-18, 21:37
Lokalizacja: Warszawa-Pr.Płd.
Model Explorera: EX II 1996 OHV

Re: temperatury EXI

2012-11-14, 21:48

No dobra - każdemu pokazuje wskaźnik ledwo-ledwo na 1/3.
Większości ogrzewanie dobrze działa.
Tym co ni działa dobrze to wychodzi że nagrzewnica zasyfiona.
Jak włączymy nagrzewnicę na rozgrzanym silniku to wskaźnik na początku powinien jeszcze opaść.
Ale i tak wychodzi według wskaźnika że nasze silniki nie są dogrzane, nie osiągają optymalnej temperatury, a to wpływa na ich pracę , żywotność, spalanie, emisję spalin itp.

A jeżeli jest dobrze nagrzany, ogrzewanie dobrze działa a wskaźnik pokazuje zaledwie 1/3, to wychodzi na to że jak pokaże normalną temperaturę to silnik już będzie prawie zagotowany ????

Chyba musimy bazować na dodatkowych czujnikach i termometrach, a jak one pokażą że jest ok a nie ogrzewa to znaczy że trzeba nagrzewnice odmulać.
Ostatnio zmieniony 2012-11-14, 21:49 przez jacek4, łącznie zmieniany 1 raz.
jacek4
kom. +48 515 276 140

W walce z ogniem nie ma kompromisów - są zwycięstwa, ale i czasem są porażki...
http://www.youtube.com/watch?v=NErhyfVwscU

Klubowicz karolb863
Klubowicz
Posty: 2570
Rejestracja: 2009-12-26, 11:17
Lokalizacja: Poznań
Model Explorera: był II OHV,jest SOHC

Re: temperatury EXI

2012-11-14, 22:01

u mnie wskaźnik pokazuje 1/2 skali,prawie :-> ,brakuje mu jakieś 2-3mm do środka,a termometr dodatkowy wyświetla średnio 84 st.
latem wskazówka stoi na połowie,a na wyświetlaczu jakieś 90 st.
termostat oryginalny,na poprzednim wskazówka wchodziła zimą na 1/4 skali.
ogrzewanie ok.
tel. 606414212

Awatar użytkownika
tomekas20
Posty: 872
Rejestracja: 2008-06-30, 09:26
Lokalizacja: POZNAN

Re: temperatury EXI

2012-11-14, 22:48

u mnie tak 1/3 skali podlaczalem skaner w czasie jazdy temperatura w czasie jazdy na trasie 80-82st miasto poznań 90st ogrzewanie w sakli 1-10 daje 7

tez kiedyś nad tym myślałem i tez mi do głowy przyszła taka myśli ze sama instalacja gazowa tez wychładza silnik , jedna LPG musi być podgrzane a wiadomo ze podczas rozprężania temperatura gazu spada znacznie

może ktoś bez LPG wypowie :mrgreen:

Wróć do „WARSZTAT”