Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.
Awatar użytkownika
Hubi
Posty: 4159
Rejestracja: 2007-08-14, 13:07
Lokalizacja: Warszawa/Świnoujście
Model Explorera: EX I 1994 hotwheels

Skróty stosowane w motoryzacji

2010-04-07, 22:11

20HC - (2 Over Head Camshaft) - typ układu rozrządu w silniku widlastym - dwa wałki rozrządu (po jednym w każdej głowicy).

4ETS - (Four Weel Electronic Traction System) - system kontroli napędu na cztery koła.

4-MOTION - stosowany przez firmę Volkswagen napęd na cztery koła.

4WD - (4 Weel Drive) - napęd na cztery koła.

ABC - (Active Body Control) - aktywna regulacja zawieszenia.

ABS - (Anti-lock Braking System) - hamulcowy układ przeciwpoślizgowy. Steruje ciśnieniem płynu hamulcowego, działającego na tłoczki hamulcowe, aby koła nie uległy zablokowaniu nawet w przypadku gwałtownego użycia hamulców. ABS został zaprojektowany tak, że utrzymuje poślizg w najkorzystniejszym zakresie skuteczności hamowania (współczynnik poślizgu utrzymywany jest w zakresie od 10 do 30%). Na nawierzchniach wyboistych, żwirowych lub pokrytych śniegiem, działanie ABS może spowodować wydłużenie drogi zatrzymania pojazdu w stosunku do drogi zatrzymania pojazdu nie wyposażonego w ten układ.

ACC - (Adaptive Cruise Control) - radarowy system utrzymujący stałą prędkość jazdy oraz dystans między pojazdami.

ACS - (Anti-collision System) - system ostrzegający przed pojazdem nadjeżdżającym z przeciwka.

ADB - (Automatic Differential Brake) - automatyczna blokada mechanizmu różnicowego.

AFV - (Alternative Fuel Vehicle) - pojazd zasilany paliwem alternatywnym.

AHR - (Active Head Restraint) - system aktywnych zagłówków . Zmniejsza ryzyko uszkodzenia kręgosłupa i mięśni szyi u kierowcy i pasażerów w czasie zderzenia. W razie wypadku aktywne zagłówki błyskawicznie podnoszą się i przesuwają w stronę głowy, aby uprzedzić jej uderzenie w zagłówek i zmniejszyć siłę bezwładnego przemieszczenia się głowy do przodu. Patrz też SAHR.

APS - (Auto Pilot System) - system automatycznego sterowania pojazdem.

APS - (Acoustic Parking System) - dźwiękowy system parkowania pojazdu.

ASC - (Automatic Stability Control) - lub w zależności od producenta: ASMS, VSC, ESP, Stabil Trak - system automatycznej kontroli kierunku ruchu, pomaga w utrzymaniu auta na wybranym torze jazdy. Patrz też ESP.

ASR - Zbyt mocne dodanie gazu na śliskiej lub sypkiej nawierzchni często kończy się poślizgiem. System ASR ma temu zapobiegać. Elektroniczne czujniki w kołach mierzą ich prędkość obrotową i porównują z prędkością auta. Jeśli koła obracają się zbyt szybko w stosunku do szybkości samochodu, oznacza to ich buksowanie. ASR wykrywa poślizg i zmniejsza obroty silnika lub wyhamowuje koła do osiągnięcia odpowiedniej przyczepności. Patrz też TCS.

AWD - (All-Well Drive) - napęd na wszytkie koła.

BA - (Brake Assist) - asystent hamowania. Nazywa się też BAS (Brake Assist System). Układ elektroniczny, który w sytuacji awaryjnego hamowania wymaga od kierowcy mniejszej siły nacisku na pedał hamulca, by uzyskać optymalną efektywność hamulców. Układ współpracuje z systemem ABS.

BTC - (Brake Traction Control) - układ kontroli drogi hamowania.

CAN-Bus - jest to system wewnętrznej komunikacji pomiędzy poszczególnymi podzespołami elektronicznymi pojazdu. Od kilku ostatnich lat wzrasta liczba podzespołów elektronicznych instalowanych w samochodach. Z jednej strony wynika to z oczekiwań klientów dotyczących lepszego komfortu i większego bezpieczeństwa, z drugiej jednak strony z zaostrzonych norm dotyczących czystości środowiska naturalnego. Obecnie ten system zastosowany jest w samochodzie Toledo i dotyczy zarówno układu komfortu jak i napędowo-jezdnego. Polega on na szybkiej wymianie dużych ilości informacji przy użyciu dwu przewodowej szyny komunikacyjnej.

CATS - (Computer Active Technology Suspenison) - komputerowy system sterowania zawieszeniem. Dostosowuje zawieszenie do aktualnych warunków jazdy przełączając amortyzatory. W zależności od sytuacji z trybu miękkiego w twardy i na odwrót, czego efektem jest zwiększona odporność na przechyły oraz lepsze tłumienie drgań.

CCS lub GRA - inaczej Tempomat. System utrzymywania zaprogramowanej przez kierowcę prędkości.

CDI - (Common Rail Direct Injecton) - silnik wysokoprężny z bezpośrednim wtryskiem paliwa i akumulatorowym systemem wtryskowym (common rail). Patrz też COMMON RAIL i CRS.

Climatronic - automatyczna klimatyzacja. System utrzymuje zadaną temperaturę mieszając zimne powietrze z parownika lub z zewnątrz pojazdu z ciepłym powietrzem z nagrzewnicy. Sterowanie odbywa się w sposób automatyczny lub pół automatyczny. Patrz też ECC


COMMON RAIL - oznaczenie silnika wysokoprężnego z systemem bezpośredniego wtrysku paliwa. Dawkę mieszanki powietrzno-paliwowej pod wysokim ciśnieniem dozują wtryskiwacze do każdego z cylindrów oddzielnie. System Common Rail zmniejsza zużycie paliwa oraz podnosi moc maksymalną silnika w porównaniu z tradycyjnym silnikiem wysokoprężnym.

CRS - (Common Rail System) - akumulatorowy system bezpośredniego wtrysku paliwa. Patrz powyżej.

CVT - (Continuously Variable Transmission) - bezstopniowa skrzynia przekładniowa.

DAS - (Driver Assistance Systems) - system identyfikujący pasy ruchu, znaki drogowe i przeszkody.

DIS - (Driver Information System) - system informujący kierowcę m.in. o warunkach jazdy.

DISTRONIC - radarowy system utrzymujący stałą odległość między poprzedzającym pojazdem.

DSA - (Dynamic Stability Assistance) - układ poprawiający stabilność pojazdu.

DSA - (Dual Stage Airbag) - dwustopniowe poduszki powietrzne, napełniające się w 70% w przypadku słabszego uderzenia - w 100%, gdy siła uderzenia jest duża.

DSC - (Dynamic Stability Control) - układ kontroli stabilności pojazdu.

DSTC - (Dynamic Stability and Traction Control) - system kontroli przeniesienia napędu oraz stabilności pojazdu. Patrz też STC.

DOHC - (Double Over Head Camshaft) - typ układu rozrządu. Dwa wałki rozrządu umieszczone są w głowicy.

EBD - (Electronic Brake Distributor) - elektroniczny system rozdziału siły hamowania na poszczególne koła samochodu . System dostosowuje siłę hamowania w zależności od przyczepności danego koła do powierzchni.

EBS - (Electronic Brake Distribution) - inna nazwa systemu powyżej.

EBV - korektor przód tył siły hamowania. Układ ten występuje standardowo w samochodach SEAT z systemem ABS. Do realizacji funkcji EBV zostały wykorzystane możliwości systemu ABS.

ECC - (Electronic Climate Control) - system automatycznej klimatyzacji. Patrz też Climatronic.

EDS - jest to układ który umożliwia bardziej efektywne ruszanie samochodem na śliskich nawierzchniach. Jeżeli jedno z kół napędzanych porusza się z większą prędkością obrotową, to system EDS zaczyna hamować to koło klockami hamulcowymi, jednocześnie większy moment obrotowy zaczyna być przenoszony na drugie koło napędowe. Dzięki temu układowi większy moment obrotowy przenoszony jest na koło które posiada lepszą przyczepność do podłoża. System działa do prędkości 30 km/h.

EDL - (Electronic Differential Locks) - elektorniczna blokada mechanizmu różnicowego.

EHB, EMB - hamulec elektromechaniczny.

EPC - układ elektronicznego sterowania położeniem przepustnicy (tylko silniki benzynowe). Silnik z tym systemem nie posiada linki gazu.

EPS - (Electric Power-assisted Sterring System) - elektryczny system wspomagania kierownicy.

ESC - (Electronic Shift Controled Automatic Transmission) - elektroniczny system sterujący automatyczną skrzynią biegów.

ESP - układ stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu. Układ zaczyna korygować tor jazdy przez przyhamowywanie odpowiednich kół jeżeli samochód zaczyna zacieśniać zakręt lub jest wynoszony na zewnątrz zakrętu i jednocześnie kierowca nie naciska na pedał hamulca. Patrz też ASC.

ESBS - jest to funkcja systemu ABS której zadaniem jest stabilizacja toru jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu z jednoczesnym hamowaniem. Samochód nie zacieśnia zakrętu ani nie ma tendencji do wynoszenia na zewnątrz zakrętu.

ETC - (Electronic Traction Control) - elektroniczy układ kontroli napędu.

FAP - filtr cząstek stałych stosowany w układzie wydechowym silnika HDi.

FCS - (Floating Car Data) - radiowy system informacyjny dla kierowców.

FPS - (Fire Prevention System) - system zapobiegający powstawaniu pożaru poprzez odcięcie dopływu paliwa.

GDI - Oznaczenie samochodu wyposażonego w silnik benzynowy z bezpośrednim wtryskiem paliwa do cylindra. Skrót zastrzeżony dla marki Mitsubishi.

GPS - system nawigacji satelitarnej.

Haldex - Wielotarczowe sprzęgło mechaniczne, włączane hydraulicznie i sterowane elektronicznie. Stosowane jest w samochodach SEAT z napędem na cztery koła i służy do przeniesienia napędu na tylna oś.

HDC - (Hill Descent Control) - system współpracujący z ABS i ETC, umożliwia ustawienie stałej prędkości zjazdu w samochodach terenowych.

HDI - (High pressure Direct Injection) - silnik wysokoprężny z bezpośrednim, wysokociśnieniowym wtryskiem paliwa w systemie akumulatorowym.

HILL HOLDER - system umożliwiający zatrzymanie samochodu na wzniesieniu, tak aby nie stoczył się. Nie wymaga użycia hamulca ręcznego. Po zatrzymaniu na pochyłości, wystarczy powtórnie nacisnąć pedał hamulca. Hill Holder przestaje działać automatycznie, gdy ruszymy z miejsca.

HPI - silnik benzynowy z wtryskiem bezpośrednim, pracujący na ubogą mieszankę warstwową.

IC - (Inflatable Curtain) - boczna poduszka powietrzna w formie kurtyny.

ICS - (Integrated Control System) - zespolony system kontroli układów samochodowych.

IDE - (Injection Directe Essence) - bezpośredni wtrysk paliwa.

INTERCOOLER - chłodnica powietrza doładowującego.

Isofix - znormalizowany system mocowania fotelików dla dzieci.

JTD - (Unijet Turbo Diesel) - turbodoładowany silnik wysokoprężny z bezpośrednim wtryskiem paliwa.

LPG - (Liquid Petroleum Gas) - paliwo gazowa.

MPI - (Multi Point Injection) - wielopunktowy wtrysk paliwa.

MSR - układ zapobiegający blokowaniu kół napędzanych podczas hamowania silnikiem.

NIVOMAT - system utrzymujący nadwozie w poziomie.

PARK PILOT - system ułatwiający parkowanie.

PCU - (Power Control Unit) - system kontroli mocy silnika.

PDC - (Park Distance Control) - czujnik dystansu parkowania pojazdu.

RDS - (Radio Data System) - system informacji radiowej.

RDW - (Tyre Presure Warning System) - system informujący o zmianie ciśnienia w oponach. Patrz też TPMS.

RTI - (Road Trafic Information) - system informacji drogowej.

SAHR - (Saab Activ Head Restraint) - system aktywnych zagłówków przytrzymujących głowę przy uderzeniu samochodu od tyłu, chroniąc tym samym kręgi szyjne. System opracowany przez firmę Saab. Patrz też AHR.

SIPS - (Side Impact Protection System) - system ochrony pasażerów przed uderzeniami z boku.

SPI - (Single Point Injection) - jednopunktowy wtrysk paliwa.

SRS - (Safety Restraint System) - system bezpieczeństwa - układ poduszek powietrznych oraz napinaczy pasów.

STC - (Stability and Traction Control) - system kontroli przeniesienia napędu oraz stabilności pojazdu. Patrz też DSTC.

SVC - (SaabVariable Compression) - silnik o zmiennym stopniu sprężania.

TDi PD - (Turbo Diesel Injection) - silnik wysokoprężny, ze sprężarką doładowującą powietrze napędzaną energią spalin, z wtryskiem bezpośrednim do komory spalania, z paliwem wtryskiwanym do komory spalania przy użyciu pompowtryskiwaczy.

Tiptronic - system sterowania automatyczną skrzynią biegów. Kierowca ma do wyboru tryb automatyczny, komputer decyduje o momencie zmiany biegu, lub tryb manualny, gdzie kierowca decyduje o momencie zmiany biegu.

TCS - (Traction Control System) - układ kontroli trakcji. Jest to układ zapobiegający zerwaniu przyczepności kół napędowych podczas przyspieszania. Realizowane jest to przez wyrównywanie momentu obrotowego na osiach napędowych, podobnie jaw w systemie EDS, oraz przez zmniejszenie momentu napędowego silnika. Oznaczany również symbolami ABD, TRACS, TC. Patrz też ASR.

Tempomat - system utrzymujący stałą prędkość pojazdu.

TPMS - (Tyre Pressure Monitoring System) - układ monitorujący ciśnienie powietrza w ogumieniu. Patrz też RDW.

VDC - (Vehicle Dynamic Control system) - system dynamicznej kontroli, który wykorzystuje czujniki zbierające dane i określające niektóre zmienne parametry jazdy (np. hamowania, przyspieszania, zmiany kierunku jazdy).

VTEC - (Variable Valve Timing and Lift Electronic Control) - system kontroli zmiennych faz rozrządu.

VVC - (Variable Valve Control) - system kontroli zmiennych faz rozrządu.

VVT-I - (Variable Valve Timing - intelligent) - inteligentny system zmiennych faz rozrządu. Technologia stosowana w większości produkowanych obecnie silników Toyoty. Zawory dolotowe w cylindrach silnika otwierają się i zamykają ze zmienną częstotliwością w zależności od stylu jazdy kierowcy. Komputer oblicza optymalny kąt otwarcia i zamknięcia zaworów na podstawie takich zmiennych, jak siła z jaką kierowca naciska pedał gazu, temperatura zewnętrzna, obciążenie silnika i prędkość obrotowa wału korbowego. Dzięki technologii VVT-i silnik ma większą moc, wyższy moment obrotowy i zużywa mniej paliwa niż konwencjonalna jednostka o podobnej pojemności.

WHIPS - (Whiplash Protection System) - system zabezpieczający kręgosłup przed urazami podczas wypadku.
w EXI nie ma rzeczy trudnych - czasem tylko są czasochłonne :chillout: 517015460

Wróć do „BAZA INFORMACJI”